Dal by sa živý novinár nahradiť robotom? Nie je to zas až tak utopistická myšlienka, klasická novinárska práca má totiž celkom jasný poriadok a výsledné články sú docela unifikované. Obzvlášť to platí o článkoch zo športových zápasov, čo sú de facto len komentované športové výsledky. A práve športové spravodajstvo poslúžilo ako prvé pokusné téma na uskutočnenie tohto nápadu..
Veľa živo sa o tom hovorilo zhruba pred rokom, keď sa objavili projekty StatSheet a StatsMonkey, ktoré vedia počas sekundy automaticky vygenerovať články na základe holých dát z hry. Takýto článok obsahuje všetky dôležité informácie, úvod, stupňovitý opis zápasu, rozbor taktiky oboch tímov a vyhodnotenie celej hry. Väčšina čitateľov nepostrehne, že je písaný robotom.
Základom generátorov článkov sú samozrejme štatistické údaje, ktoré (zatiaľ) musí poskytnúť človek. Avšak už teraz organizátori zápasov či pretekov zbierajú podrobné dáta z priebehu športového súboja, a ak je pustia na internet, generátor už si ich vyhľadá a behom sekundy z nich vytvorí článok požadovanej dĺžky. Podobne to môže fungovať u článkov hodnotiacich finančné výsledky firiem, alebo počasie.
Hovoríte si, že robot nikdy nemôže opísať zápas lepšie, ako človek? Mýlite sa. The Next Web teraz upozornil na zaujímavý prípad, keď padlo podozrenie na vydavateľa športového webe GW sports, že popisy zápasov generuje robot. V opise jedného zápasu totiž reportér zabudol spomenúť tak dôležitú vec, že sa v takmer desaťročnej histórii vysokoškolskej baseballovej ligy podarilo nahadzovaciemu uhrať Perfect game.
V Narrative Science to vzali ako perfektnú príležitosť k praktickému testu - stlačili tlačidlo vo svojom systéme až dohledaných štatistík zostavil ich robot článok. Významná udalosť zápasu bola spomenutá hneď v úvode.
Nakoniec v GW Sports museli vysvetľovať, že spomínaný článok teda skutočne nepísal robot, ale neskúsený novinár, ktorý nebol detailne oboznámený s terminológiou baseballu a netušil, že sa udialo niečo ako Perfect game.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára