Servisné stredisko pod názvom ASUS Czech Service, s. r. o., sídli v ostravskej mestskej časti Hrabová, kde pred pár rokmi tu bola iba zelená lúka. Teraz je toto miesto plné supermarketov a rôznych firiem hlavne z Ázie.
História servisného strediska sa začala ešte v roku 2000, pod terajším názvom a sídlom je známe od apríla 2010. V rámci EÚ má výhodnú polohu, miesto je dostupné po diaľnici, neďaleko je železničná stanica i letisko. V rámci komponentov (základné dosky, GPU, zvukové karty) poskytuje servis pre celú Európu, časti severnej Afriky a Ďalekého východu – dovedna 39 krajín. Najčastejšie prichádzajú produkty na servis z Nemecka. Najväčší podiel na servisných zákrokoch majú základné dosky (55 % opráv) a grafické karty (30 %). V rámci notebookov a netbookov poskytuje stredisko servis pre ČR a Slovensko, v rovnakej budove sú umiestnený aj hotline cez telefón alebo mail. Notebooky prichádzajú od zákazníka do servisného strediska výhradne kuriérskou službou a rovnako sa aj vracajú. Dopravná služba je v rámci záručnej opravy zadarmo.
Ako sme zistili, na vstup do priestoru treba mať antistatické obleky a na jednej nohe pásku na odvedenie elektriny z tela. Hneď pri vstupe na druhé poschodie vidieť kartóny s rôznymi náhradnými súčiastkami a takisto sú tu zabalené aj produkty, ktoré sa dostávajú po oprave k zákazníkovi. Jeden z najdôležitejších parametrov pre stredisko je doba, za ktorú sa produkt vráti zákazníkovi opravený, manažment sa ju snaží neustále skracovať. Ak počítame aj s dopravou, je priemerná doba návratu 5 pracovných dní. Ak chcete minimalizovať dobu opravy, je nevyhnutné čo najpresnejšie opísať poruchu produktu, ako k nej došlo a ako sa prejavuje. Napríklad častý opis poruchy „Notebook sa nedá vôbec zapnúť“ alebo „Vypína sa po 2 hodinách hrania“, pričom sa neuvedie, pri akej hre to nastáva, celý proces len zbytočne predlžuje.
Keď dorazí produkt do strediska, pri prijatí je vybavený identifikačnou kartičkou. Tá obsahuje informácie o identifikácii dielu, neskôr sa sem zapisujú chybné súčiastky a ich výmena. Pritom sa tiež určuje, či ide skutočne o záručnú opravu a či nie je produkt mechanicky poškodený alebo napr. poliaty kvapalinou (najčastejšie káva alebo kola). Pokiaľ sa zistí, že ide o mimozáručnú opravu, do jedného dňa sa kontaktuje zákazník s otázkou, či si praje produkt opraviť, alebo nie. Ak je to potrebné, môže sa vyhotoviť fotografia s presným vyznačením toho, prečo nie je porucha uznaná ako záručná. Problém môže nastať, ak produkt neprišiel priamo od koncového zákazníka, ale napr. od distribútora a musí sa čakať na vyjadrenie zákazníka.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára