Pojem notebook (z angl. zápisník) zaviedla Toshiba koncom 80. rokov pre svoje hmotnostne ľahšie výrobky, aby sa tak odlíšila od starších, ťažších výrobkov nazývaných laptop. Názov pochádza z toho, že počítač je taký malý, že sa rozmermi podobá na knihu (zápisník).
Výraz sa veľmi rýchlo ujal a spočiatku došlo k pokusom odlíšiť notebook od pojmu laptopu na základe technických kritérií, napr.:
notebook na rozdiel od laptopu neponúka všetky funkcie, alebo
notebook je na PCMCIA karty, laptop na ISA/EISA karty, alebo
notebook má vlastnú batériu, laptop nemusí mať
Nakoniec sa (tak ako to bolo pôvodne aj myslené) ale presadilo veľkostné kritérium: Za notebook (v užšom zmysle) teda presnejšie považujeme prenosný počítač s hmotnosťou spravidla cca. 1 (2) kg do 3 (4) kg, ktorý má integrovanú základnú jednotku, LCD monitor a klávesnicu do jedného celku (podľa niektorých zdrojov okrem tablet PC). Niekedy sa ako kritérium uvádzajú (aj alebo alternatívne) rozmery: notebook má mať rozmery maximálne približne formátu A4 a hrúbku niekoľko centimetrov.
Hoci to na definícii notebooku ako takého nič nenemí, niektoré zdroje formálne považujú notebook za poddtyp laptopu (pozri vyššie laptop v širšom zmysle), iné za samostatný typ prenosného počítača (pozri vyššie laptop v užšom zmysle); v prvom prípade sú teda dnešné notebooky zároveň laptopmi, v druhom prípade sa laptopy v prvej polovici 90. rokov prakticky prestali vyrábať.
Napokon treba dodať, že niekedy sa pojem notebook (v širšom zmysle) považuje jednoducho za synonymum pojmu laptop (v širšom zmysle). Ale vzhľadom na to, že dnes má veľká väčšina laptopov (v širšom zmysle) podobu notebooku (v užšom zmysle), je ťažko rozlíšiť či ide o úplné synonymá alebo len výsledok faktu, že dnes sú na trhu prakticky len notebooky (v užšom zmysle).
Použitie
notebooky dnes používame na rovnaké úlohy ako stolné počítače. V súčasnosti sa cenový rozdiel medzi stolným počítačom a notebookom stiera, a tým výrazne stúpa aj záujem o ne. notebooky z funkčného hľadiska majú integrované komponenty s rovnakými funkciami ako stolné počítače, komponenty však nie sú zámenné. Notebook používa vlastné typy vnútorných portov, vonkajšie porty sú rovnaké ako pri "veľkom PC". Komponenty v notebookoch sú miniaturizované a optimalizované z hľadiska spotreby energie.
Notebookoch používajú na zobrazovanie zabudovaný LCD displej, ako optickú mechaniku používajú slim DVD mechaniku, štandardom pre pamäť je SO-DIMM modul, procesor je obvykle vo verzii "mobile" s optimalizovanou spotrebou a variabilnou pracovnou frekvenciou, klávesnica je obvykle vo verzii slim ], ako ovládač kurzora sa používa touchpad (v starších modeloch trackball resp. trackpoint) s možnosťou pripojenia myši a externej (veľkej) klávesnice cez USB port.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára