Jediný pohľad na displej mobilu či obrazovku počítača vám prezradí, na ktorých cestách môžete očakávať dopravné zápchy v aktuálnom momente a ako sa bude situácia vyvíjať v priebehu dňa.
Google spustil na svojich mapách dopravný servis pre Slovensko.
Informácie sú zatiaľ dostupné pre diaľnice D1, D2 a D3, rozšírené sú o monitoring dopravnej situácie v Bratislave, niektorých pripájačoch a cestách prvej triedy. Postupom času budú pribúdať ďalšie lokality.
Súčasnosť aj odhady
Od štandardného dopravného servisu sa informácie líšia tým, že okrem aktuálnej situácie s obnovou v intervale 5 až 10 minút ponúka služba aj vyhliadku na situáciu v blízkej budúcnosti, pri ktorej využíva údaje z archívu dát.
Môžete tak odhadnúť, v akej zápche sa budete predierať cestou z výletu.
Pri Google mapách na počítači či v mobile je potrebné aktivovať si vrstvu doprava, ktorá je dostupná v pravom hornom rohu obrazovky. Zelené úseky označujú bezproblémovú prejazdnosť, žlté miernu zápchu a červené kolóny.
Dáta z mobilov?
Firma v minulosti informovala o tom, že zozbierať dopravné informácie bez senzorov inštalovaných pri cestných ťahoch je možné aj vďaka používateľom, ktorí majú smartfóny vybavené GPS modulom a využívajú službu My Location, alebo mapový systém Google Maps. Keďže neustále odosielajú informácie o svojom umiestnení, skombinovaním dostatočného množstva informácií z mobilov je možné vyhodnotiť rýchlosť motoristov na jednotlivých cestných úsekoch.
Nová aktualizácia služby Google Maps priniesla dopravné informácie pre trinásť nových krajín. Okrem Slovenska priniesla túto novinku aj pre susedné Čechy, Poľsko, či Rakúsko. Služba vznikla v roku 2008, kedy ju Google spustil v domácich USA.
Nepresná mapa
„Je to pre motoristu veľký posun vpred, no podľa toho, čo som zatiaľ videl a mal možnosť porovnať s reálnou premávkou, systém nie je vždy presný. Občas ukáže zápchu aj tam, kde nie je,“ hovorí Tomáš Novotný z portálu natankuj.sme.sk.
Chyby pravdepodobne vyplývajú z toho, ako Google získava údaje o kolónach. Postupy si firma stráži a nechce o nich hovoriť, pravdepodobne sleduje telefóny ľudí, ktorí používajú jej aplikácie. „Je možné, že na správne vyhodnocovanie intenzity nemá dostatok simkariet, ktoré 'sleduje' v telefónoch vodičov,“ hovorí Novotný.
Farebné značenia navyše podľa neho motoristom bez správnej interpretácie veľa nepovedia. „Bez poznania dôvodu spomalenia dopravy je ťažké zistiť, či bude doprava obmedzená dlhší čas, alebo kratší, či sa oplatí ísť obchádzkou a podobne.“
Aj radary a policajti
Na natankuj.sme.sk v časti Dopravný servis vodiči tiež nájdu lokalizované dopravné obmedzenia, informácie o aktuálnych polohách radarov a policajných hliadok, informácie o dopravných nehodách či predpokladané pozície neoznačených mobilných radarov polície. Správy o kolónach však nie sú také rýchle ako na Googli.
Do online mapy na natankuj môžu vkladať aktuálne informácie aj motoristi.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára