exad.me

streda 3. augusta 2011

Blu-ray disk


 Blu-ray disk získal názov podľa farby laseru (presnejšie je to modro-fialový laser), ktorý používa k záznamu a čítania optických diskov. Spoločne s HD-DVD diskom patrí k optickým diskom 3. generácia určeným pre ukladanie digitálnych dát.

Dáta sa ukladajú v stopách po špirále 0.1 mm pod povrch disku do záznamovej vrstvy, odstup stôp od seba je 0,35 mikrometrov. Pre čítanie dát je používané laserového svetla s vlnovou dĺžkou 405 nm (narozdiel od 650 nm (červený laser) u DVD). Na vývoji tejto technológie sa podieľali napr firmy ako Philips, Sony, Panasonic, LG.

Rovnako tak ako u CD (1. generácia optických diskov), tak pri DVD (2. generácia) má aj blu-ray disk priemer 12 cm, v kompaktnejšie verzii 8 cm, a hrúbku 1,2 mm. Na jednovrstvové médium je možné zaznamenať až 25GB dát, 50 GB potom na dvojvrstvové av prípade obojstranného disku až 100 GB. Záznam je 0.1 mm pod povrchom, a tak je možné vyrobiť hybridný disk s DVD i Blu-ray záznamom na jednej strane disku. Všetky zariadenia pre čítanie Blue-ray sú vyvíjané tak, aby bola spätne kompatibilné, ako s formátom DVD, tak aj starším CD, takže by sa nemalo stať, že by naše staré dáta neboli k prečítaniu.

V terajšej dobe nie je celkom jasné, ktorý z dvoch optických diskov tretej generácie sa presadí medzi bežnými užívateľmi a tak neostáva nič iné než vyčkať ako sa celá situácia vyvinie, alebo si kúpiť prvú hybridnú mechaniku od firmy LG, ktorá zvláda ako disky Blue-ray tak aj disky HD-DVD.

Označenie Blu-ray diskov:

BD-ROM (disk len na čítanie)
BD-R (disk na jednorazový zápis)
BD-RE (prepisovateľný disk)

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára