Ako už napovedá nadpis tohto článku, bude venovaný presnejšej charakteristike tohto slova a aj stroja, ktorému náleží. Rovnako rozoberiem možné typy serverov, ich využitie, náklady na server, výber serverovňe a ostatné veci s tým spojené.
Slovo server je už v spoločnosti známe, no mnoho ľudí nevie, čo to vlastne ten server je. Vedia, že ho využívajú najmä banky, burzy a iné veľké spoločnosti, o čom sa môžeme dozvediež hľavne z amerických filmov. Kedysi dávno bol server výsadou práve týchto obrích spoločností, avšak v tejto dobe si vlastné servery kupujú aj 15 roční študenti. Samotné slovo server je skrátená verzia od “Serverový počítač” a jeho presný význam v Slovenskom jazyku je “počítač, ktorý riadi počítačovú sieť a poskytuje služby súčasne viacerým používateľom”.
A teraz ku opisu. Server nie je nič iné ako klasický počítač upravený pre poskytovanie urćitých služieb. Samozrejme servery sú rýchlejšie, stabilnejšie a stavané s dôrazom na chladenie a nepretržitý chod. Niektoré servery majú uptime(čas od sputenia systému) aj niekoľko rokov.
Využívajú sa na nich operačné systémy Windows, Unix based systémy, Linux, Mac a iné. Samozrejme nie Windows XP, ako by Vás mohlo napadnúť. Pre servery sú vydané špeciálne, vyladené a stabilné edície operačných systémov. Pri Windows je do Windows Server, pri Linuxoch a iných Unix based systémoch zväčša len odlišné jadro a súbor programov.
Servery sú uložené v serverhousingových centrách. Čo je to serverhousing už sme písali, takže je asi zbytočné to tu rozpisovať druhý krát. Každé serverhousingové centrum disponuje iným technickým vybavením, iným pripojením a podobne. Teda nie je jedno, či si dáte server sem, alebo tam. Pokiaľ budete mať vysoký prenos dát do zahraničia, viac sa Vám v tomto prípade oplatí umiestniť server do krajiny, do ktorej očakávate najväčší prenos dát. Zo slovenkých spoločností, ktoré poskytujú serverhousingové sľužby by som spomenul vnet a.s., Dial telecom a.s., LightStorm Communications, s.r.o. a Primanet s.r.o.. Je len na Vás, ktorá z týchto spoločností Vám bude svojimi technickými parametrami a cenami vyhovovať. V prípade serverov však nie je vždy na mieste šetriť za pripojenie.
Server, ako stroj môže byť určený na nespočetné množstvo typov. Všetko záleží od toho, na čo bude daný server určený. Najčastejšie typy serverov sú:
Sieťový server – Plní najmä úlohu routra, firewallu a usmerňuje požiadavky klientských počítačov na to správne miesto
Webový server - Poskytuje užívateľom možnosť prístupu na server prostredníctvom protokolu http a zobrazovanie webových stránok
Databázový server – Plní úlohu zhromažďovania dát, ktoré sú uložené v databázach, napríklad katalógy tovarov spoločností, klientov…
Mail server – Zabezpečuje komunikáciu prostredníctvom elektronickej pošty (e-mailov). Funguje na protokoloch SMTP, IMAP a POP3
Aplikačný server - Slúži pre riadenie aplikácií typu klient-server
File server - Poskytuje množstvo miesta pre uchovanie dát, napríklad záloh
Print server - Stará sa o sprostredkovanie a rozloženie tlače na sieti medzi tlačiarne, aby tlač prebielaha plynule
Ceny serverov sú naozaj rôzne. dokonca tie najkvalitnejšie a najvýkonnejšie až na niekoľko tisíc eur.
To by bolo na začiatok všetko, čo by som povedal ku serverom. Snáď sa Vám tento článok páčil a jemne zasvätil do sveta serverov.
Žiadne komentáre:
Zverejnenie komentára